- Bezpečný systém blockchain zajišťuje plnou transparentnost v řetězci dodavatelů kůže.
- Jaguar Land Rover spolupracuje se společnostmi Circulor, Bridge of Weir Leather a univerzitou v Nottinghamu na zkoušce špičkové průmyslové kůže.
- Vytvoření „digitálního dvojčete“ umožňuje sledování celého procesu výroby kůže pomocí GPS, biometriky a QR kódů.
- Projekt je součástí závazku společnosti Jaguar Land Rover nabízet zákazníkům udržitelný a odpovědný výběr prémiových materiálů.
- Tato zkouška dodavatelského řetězce je součástí cesty společnosti Jaguar Land Rover dosáhnout do roku 2039 nulových emisí uhlíku v celém dodavatelském řetězci, výrobcích a provozech.
Gaydon, 9, prosince 2021 – Společnost Jaguar Land Rover vyzkoušela použití bezpečného systému blockchain k zajištění plné transparentnosti v rámci udržitelného řetězce dodavatelů kůže. Jaguar Land Rover jako první firma na světě navázala spolupráci s poskytovatelem sledování dodavatelského řetězce Circulor, předním britským výrobcem kůží Bridge of Weir Leather a univerzitou v Nottinghamu, aby vyzkoušela systém na sledování dodavatelů kůže ve svém řetězci.
Digitální proces kromě sledování plnění předpisů umožnil společnosti Jaguar Land Rover vyhodnotit uhlíkovou stopu své sítě dodavatelů kůží a ve spolupráci s britskou firmou Bridge of Weir Leather vysledovat kůži s nejnižšími emisemi uhlíku od farmy až po hotový výrobek. To vše je součástí závazku společnosti Jaguar Land Rover snižovat ekologický a etický dopad svých výrobků po celou dobu jejich životnosti.
Jaguar Land Rover se zavázal k tomu nabízet zákazníkům udržitelnější a odpovědnější výběr materiálů pro interiéry jejich vozidel. Jde například o prémiový textilní interiér z přírodních vláken Eucalyptus, který je k dispozici pro model Range Roveru Evoque. Dalším dostupným textilním interiérem je Kvadrat – jde o vysoce kvalitní textilii ze směsi vlny, která je spojena se semišovou látkou vyrobenou z recyklovaných plastových lahví. Pro jeden vůz je třeba 53 lahví. Tato textilie je dostupná v modelech Evoque, Velar a plně elektrickém modelu Jaguar I-PACE.
V rámci výzkumu financovaného z programu Innovate UK bylo vytvořeno „digitální dvojče“ suroviny, které ji umožňuje sledovat v řetězci dodavatelů kůže zároveň digitálně i v reálném světě. K digitálnímu ověření pohybu kůže v každém kroku procesu pomocí systému blockchain byla použita kombinace GPS dat, biometrických údajů a QR kódů.
Definováním procesu ověřování byl vytvořen opakovatelný plán pro sledování jednoho kusu kůže v každé fázi. Může být použit v celém celosvětovém dodavatelském řetězci společnosti Jaguar Land Rover a v dalších průmyslových odvětvích, která jsou na kůži závislá, například v módním a obuvnickém průmyslu.
Projekt je součástí strategie Reimagine společnosti Jaguar Land Rover. Jde o kombinaci udržitelnosti, moderního luxusu, jedinečných zážitků pro zákazníky a pozitivního dopadu na společnost. Cílem strategie Reimagine je do roku 2039 dosáhnout nulových emisí uhlíku v dodavatelském řetězci, výrobcích a provozech. Jaguar Land Rover bude spolupracovat s odborníky z oboru na zlepšení udržitelnosti, snížení emisí a spolupráci v oblasti vývoje pokrokových technologií nové generace, dat a softwaru.

„V současné době v rámci projektu Reimagine restrukturalizujeme náš řetězec dodavatelů se zaměřením na transparentnost a udržitelnost. Výsledek této první zkoušky na světě nám umožní dále zlepšit udržitelnost dodavatelského řetězce kůže po celém světě a zajistit úplnou sledovatelnost surovin od jejich původu až po implementaci ve vozidle,“ řekl Dave Owen, Jaguar Land Rover Executive Director of Supply Chain.
Tato technologie by mohla být nasazena i pro sledování dalších komodit. Společnost Circulor již používá blockchain ke zlepšení sledovatelnosti surovin používaných pro výrobu baterií do elektromobilů. Technologii blockchain není možné upravit nebo zfalšovat, což zákazníkům dává větší jistotu, že udržitelný řetězec dodavatelů je autentický a všechny materiály pocházejí z udržitelných zdrojů.
„Ve spolupráci se společností Jaguar Land Rover a univerzitou v Nottinghamu jsme přesvědčeni, že existuje příležitost zavést systém blockchain, aby se vylepšily stávající špičkové světové standardy sledovatelnosti a transparentnosti, které existují v rámci britského zemědělství a jeho systému sledování dobytka,“ dodává Dr Warren Bowden, Innovation and Sustainability Director of Scottish Leather Group,
„Ve společnosti Bridge of Weir vidíme potenciál pro vytváření uhlíkově pozitivních kůží – pokud budeme odebírat kůže z místních farem, kde jsou hospodářská zvířata krmena trávou, kde nedochází ke kácení lesů, a pokud tento odpovědný přístup k získávání zdrojů spojíme s neustálými inovacemi s cílem vytvořit výrobní procesy s nulovými emisemi uhlíku a nulovým odpadem. Systém blockchain vyvinutý v rámci této zkoušky umožní každou fázi procesu a celý dodavatelský řetězec kůže přesně sledovat a měřit.“