Společnost Volvo Cars hlásí po 1. pololetí roku 2021 rekordní výkon za období šesti měsíců

Společnost Volvo Cars hlásí po 1. pololetí roku 2021 rekordní výkon za období šesti měsíců
  • Tržby dosáhly 141 131 milionů švédských korun (111 759), což znamená zvýšení o 26,3 %.
  • Provozní zisk (EBIT) stoupl na 13 238 milionů švédských korun (-989).
  • EBIT marže činila 9,4 % (-0,9 %).
  • Základní výnos z jedné akcie činí 163,63 švédských korun (-35,99).
  • Prodej vzrostl o 41,0 %, to znamená, že se za posledních 12 měsíců prodalo celkem 775 000 vozů.
  • Elektrifikované vozy řady Recharge mají na celkovém prodeji přibližně 25% podíl.

Společnost Volvo Cars ohlásila z hlediska prodeje a provozního zisku své nejlepší pololetní výsledky za celou svou 94letou historii. Stojí za nimi rostoucí poptávka napříč všemi regiony.

Pololetní finanční zpráva, kterou v případě zájmu najdete zde, ukazuje, že společnost především díky kombinaci silné poptávky a různých pozitivních efektů získala na tržbách 141 miliard švédských korun, což znamená meziroční nárůst 26 %. Provozní zisk (EBIT) dosáhl za prvních šest měsíců letošního roku 13 miliard švédských korun, což představuje zvýšení provozní marže o 9,4 %.

Objem prodeje vzrostl ve srovnání se stejným obdobím roku 2020, které bylo ovlivněno pandemií, o 41 %. Mimoto automobilka zaznamenala silný nárůst také ve srovnání s prvními šesti měsíci roku 2019, což představuje relevantnější srovnání, protože nedošlo k žádným omezením z důvodu pandemie. Objem prodeje za posledních 12 měsíců dosáhl počtu 775 000 vozů, což se velmi úzce blíží cíli 800 000 prodaných vozů, který si automobilka vytyčila před deseti lety.

„Naše společnost navzdory výpadku dodávky polovodičů i nadále pokračuje v silném růstovém trendu, a co je důležitější, jasně demonstrujeme naši pozici lídra v rámci právě probíhající transformace automobilového průmyslu,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel společnosti Volvo Cars.

Společnost Volvo Cars usiluje o to, stát se nejrychleji se transformující společností v daném sektoru a do roku 2030 vyrábět jen plně elektrická vozidla.

Atraktivnost elektrických vozů Volvo prokázala v první polovině roku značná poptávka pro modelech řady Recharge. Prodej plně elektrických i pluginhybridních vozů významně vzrostl a nyní představuje 25 % globálního objemu prodeje. Při srovnání s dalšími tradičními automobilkami se jedná o nejvyšší podíl elektrifikovaných vozů na celkovém počtu prodaných automobilů.

V rámci přechodu ke kompletní elektrifikaci společnosti Volvo Cars představila svůj druhý plně elektrický model, Volvo C40 Recharge. Současně posílila svoji strategii online prodeje, aby držela krok s měnícím se chováním spotřebitelů. Všechny čistě elektrické modely Volvo budou dostupné exkluzivně prostřednictvím webových stránek volvocars.com a zákazníci si mohou vybrat místo, kde zadají svou objednávku: doma, ve Volvo studiu nebo s pomocí autorizovaného partnera pro prodej a servis vozů Volvo.

V současné době je online prodej vozů Volvo nabízen na několika trzích, kde mají zákazníci možnost vybrat si z transparentních a flexibilních nabídek zahrnujících balíčky zohledňující servis vozu a opotřebení součástek, stejně jako pojištění.

Klíčovou součást transformace automobilky Volvo Cars představuje zajištění zásoby akumulátorů z udržitelných zdrojů. Společnost má proto v plánu spojit své síly se společností Northvolt, která je jejím strategickým partnerem pro společný vývoj a výrobu příští generace akumulátorových článků.

Aby se mohla soustředit na elektrifikaci, hodlá automobilka Volvo Cars přesměrovat veškeré operace vztahující se ke spalovacím motorům do nové jednotky, Aurobay, jejímž hlavním akcionářem bude společnost Geely Holding. Prostřednictvím společnosti Aurobay chce automobilka Volvo Cars zajistit synergii a zabezpečit dodávku konkurenceschopných spalovacích motorů pro své hybridní pohonné jednotky až do doby, než kompletně přejde na výrobu elektromobilů.

„Společnost Volvo Cars má za sebou již celé desetiletí úspěšné transformace. Automobilový průmysl se mění v mnohem větší míře než kdykoli dříve a my máme jasný cíl stát se nejrychlejším hráčem této transformace,“ uvedl Håkan Samuelsson.

V květnu představenstvo společnosti oznámilo, že vyhodnocuje možnost primární veřejné nabídky akcií (IPO) na burze Nasdaq Stockholm. Proces vyhodnocování dosud probíhá.

Pokud jde o výhled do druhé poloviny roku, společnost Volvo Cars znovu poukazuje na svůj kompletní roční plán. Jestliže nedojde ke zlepšení dodávky polovodičů, automobilka ve druhé polovině roku očekává ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zploštění křivky prodeje a zisku, a to i přes silnou poptávku ze strany zákazníků.

Zdroj: VCCR