Zpráva společnosti Volvo Cars o průběžných finančních výsledcích za prvních devět měsíců a třetí čtvrtletí letošního roku

Zpráva společnosti Volvo Cars o průběžných finančních výsledcích za prvních devět měsíců a třetí čtvrtletí letošního roku
  • Dosavadní letošní tržby činí 202 miliardy švédských korun (177,5), zatímco za třetí kvartál dosáhly tržby 60,8 miliardy (65,8).
  • Dosavadní letošní provozní zisk (EBIT) dosáhl 16,6 miliardy švédských korun (3,6), ve třetím čtvrtletí to bylo 3,3 miliardy (4,6).
  • Dosavadní letošní EBIT marže činí 8,2 % (2,0), za třetí kvartál je to 5,5 % (6,9).
  • Základní letošní zisk z jedné akcie činí k současnému datu 206,70 švédských korun (18,30), zatímco za třetí čtvrtletí je to 43,10 (54,30).
  • Celkový dosavadní maloobchodní prodej od počátku roku vzrostl při 530 600 prodaných vozech o 18 %, zatímco ve třetím čtvrtletí, kdy bylo prodáno 149 900 vozů, došlo k poklesu o 17 %.
  • Elektrifikované vozy řady Recharge mají na celkovém prodeji ve třetím čtvrtletí letošního roku 26% podíl.
  • Předběžný počet vozů prodaných v listopadu: přibližně 52 000.

Společnost Volvo Cars dnes oznámila, že za prvních devět měsíců roku 2021 zaznamenala pokračující růst jak ve smyslu prodeje, tak z hlediska tržeb. A to i přes fakt, že epidemie onemocnění covid-19 v jihovýchodní Asii způsobila výpadek dodávky součástek, který se projevil nedostatkem klíčových dílů v celém automobilovém odvětví a následně také poklesem výroby a prodeje ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Za prvních devět měsíců současného roku dosáhly tržby společnosti výše 202 miliardy švédských korun, zatímco za stejné období roku 2020 to bylo 177,5 miliardy. Automobilka za prvních devět měsíců dále vykázala provozní zisk (EBIT) 16,6 miliardy švédských korun, zatímco v roce 2020 to bylo v důsledku epidemie onemocnění covid-19 3,6 miliardy. EBIT marže dosáhla v uvedeném období letošního roku hodnoty 8,2 %.

Průběžná finanční zpráva vztahující se na třetí čtvrtletí roku 2021, která je k dispozici ke stažení zde, dále udává, že v období červenec až září dosáhla společnost tržeb 60,8 miliardy švédských korun, což oproti stejnému období loňského roku znamená propad o 7 %. Provozní zisk (EBIT) za třetí kvartál činil 3,3 miliardy švédských korun, což představuje EBIT marži 5,5 %.

Ve třetím čtvrtletí klesl oproti stejnému období předchozího roku objem prodeje o 17 %. Za posledních 12 měsíců se celkově prodalo přibližně 741 000 vozů.

„Ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2020 došlo ke snížení objemu výroby přibližně o 50 000 vozů, zatímco počet prodaných vozů ve stejném období klesl o 30 000, což bylo dáno kompenzací poklesu ve výrobě snížením zásob,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel společnosti Volvo Cars. „Ačkoli se situace kolem dodávky čipů ve čtvrtém čtvrtletí zlepšila, očekáváme, že zůstane nedostatek těchto součástek i nadále omezujícím faktorem pro celé naše průmyslové odvětví.“

Předběžné výsledky listopadového maloobchodního prodeje ukazují, že objem prodeje by měl být kolem 52 000 vozů, což v důsledku nahromadění zásob v tranzitu znamená ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles.

Ve třetím čtvrtletí tvořila poptávka po modelech Recharge značky Volvo 26 % globálního objemu prodeje, což jasně svědčí o atraktivitě elektrifikovaných vozů automobilky Volvo Cars. Největší zájem byl o plug-in hybridní modely, které tvořily 22 % objemu prodeje, zatímco plně elektrická vozidla měla ve třetím čtvrtletí na prodeji 4% podíl.

„Když jsem se začátkem tohoto měsíce připojil v Glasgow ke svým průmyslovým kolegům a vládním představitelům, abychom na summitu OSN o změně klimatu COP26 společně podepsali Deklaraci o nulových emisích osobních a nákladních vozidel, šlo o vyslání jasného poselství: nastal čas jednat,“ prohlásil Håkan Samuelsson. „Pro společnost Volvo Cars to znamená, že se snažíme stát se nejrychlejším hráčem v rámci transformace našeho průmyslového odvětví, s čímž souvisí i naše ambice stát se do roku 2030 výrobcem výhradně čistě elektrických vozidel a do roku 2040 dosáhnout klimatické neutrality.“

V říjnu letošního roku zahájila společnost Volvo Cars výrobu svého již druhého plně elektrického modelu, Volva C40 Recharge. Automobilka má v úmyslu zvýšit svou roční kapacitu pro výrobu plně elektrických automobilů ve svých továrnách v belgickém Gentu a v čínském Tchaj-čou (dříve nazývaném Luqiao) z dnešních přibližně 15 000 vozů na nejméně 150 000 vozů, což by mělo nastat po letním období roku 2022.

„S blížícím se koncem roku jsem si jistý, že dosáhneme svých výhledových cílů, které jsme si stanovili na začátku roku 2021,“ uvedl Håkan Samuelsson.

ZDROJ: VCCR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *